Z akademickiego podwórka

Z akademickiego podwórka_Studenci o wykladowcach_okl-1

Wczoraj ukazał się drugi tom książki wydanej przez Wydawnictwo Naukowe UAM: “Z akademickiego podwórka. Studenci o wykładowcach”*. Pierwszy tom dotyczył wspomnień wykładowców poznańskiego Uniwersytetu o studentach, natomiast drugi obejmuje wspomnienia studentów o ich profesorach. Oba tomy pokazały, że życie studenckie (nieważne po której stronie katedry jesteś) jest bardzo interesujące, a sytuacje z życia studenckiego są godne zapamiętania i wspomnień.

Sama byłam studentką Uniwersytetu i z przyjemnością napisałam do książki swoje wspomnienie. Teraz po tylu latach siedząc wygodnie w fotelu z nostalgią wspominam tamte czasy – moich wykładowców, śmieszne zdarzenia i nerwówkę przed egzaminami. Jednak najbardziej cieszy mnie fakt, że mimo tysiąca studentów przewijających się przez uczelnie wielu wykładowców ma nas w swoich sercach i pamięci czego dowodem są wspomnienia zawarte w I tomie.

Drugi tom książki oprócz wspomnień studentów zawiera ciekawe rysunki, fraszki napisane językiem błyskotliwym i trafnym: kaktusy, niezapominajki i stokrotki to wiersze z książki, stanowiące metaforę podróży życia.

Kaktusy kuszą tajemniczością, odkrywaniem świata, ostrzegają przed pokusami. Stokrotki każą zwolnić bieg życia i rozejrzeć się dookoła siebie.  Niezapominajki – są samoistne, to cud natury.  W tych metaforach autor zawarł wędrówkę życia każdego z nas, dobre rady i ostrzeżenia, tęsknoty i marzenia, radości i smutki, wspomnienia i fascynacje.

Warto poczytać!

* “Z akademickiego podwórka. Studenci o wykładowcach”, red. P.Lissewski, D.Narożna, Wyd. Naukowe UAM, Poznań 2015.